بازار کار رشته هوش مصنوعی در ایران

رشته ی هوش مصنوعی ، رشته ای است که اکثریت جامعه شناخت صحیحی نسبت به آن ندارند و اطلاعات اندکی که وجود دارد برای آن دسته از افرادی که علاقه مند به کسب اطلاعات در این زمینه و تحصیل در آن هستند ،کافی نیست ! به همین خاطر ما در این مقاله سعی داریم به رشته ی جذاب و ناشناخته ی هوش مصنوعی بپردازیم ، به همین خاطر تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید و چنانچه پس از مطالعه ی دقیق آن پاسخ سوالات خود را نیافتید می توانید با مشاوران مرکز سبز تدریس تماس حاصل نموده و از راهنمایی های آنان بهره مند گردید.

از هوش مصنوعی تعریفی که به طور کامل باشد ارائه نشده است و دانشمندان در این زمینه به توافق نرسیده اند اما تعریفی که می توانیم بگوییم این است که هوش مصنوعی ، به سیستم هایی گفته می شود که واکنش های مشابه رفتارهای هوشمند انسانی از خود نشان می دهند ، رفتارهایی مانند شیوه های استدلالی انسانی – درک شرایط پیچیده – یادگیری دانش – استدلال حل مسائل و … و به طور کلی هوش مصنوعی دانشی است که به شناخت و طراحی عامل های هوشمند می پردازد.

علم هوش مصنوعی ارتباط تنگاتنگی با سایر علوم مانند ریاضیات – فلسفه – زبان شناسی – روان شناسی – عصب شناسی – فیزیولوژی – تئوری کنترل و … دارد و علاوه بر آن نیز علوم دیگر از این رشته کمک گرفته و یا به قولی تغذیه می کنند علومی مانند ، علوم مهندسی – علوم رایانه – علوم زیست شناسی – پزشکی – علوم اجتماعی.

کاربرد رشته ی هوش مصنوعی

امروزه در دورانی زندگی می کنیم که دانش ها پیشرفت و گسترش بسیاری داشته و این موضوع به پیچیده و سخت شدن فرآیند تصمیم گیری کمک کرده است به همین خاطر استفاده از سیستم های اطلاعاتی و هوش مصنوعی کمک بسیاری در جوامع امروزی می نماید و بیشترین حوزه ای که هوش مصنوعی به ان کمک نموده است در زمینه ی علم پزشکی است و روزبه روز استفاده از این علم در پزشکی افزایش می یابد. علاوه بر آن فعالیت هایی نظیر طراحی سیستم های امنیتی مانند انواع مسائل تایید هویت و تشخیص اتوماتیک – کار در زمینه زبانشناسی محاسباتی مانند ایجاد مترجم های کامپیوتری – طراحی سیستم های پیشرفته نظامی شامل انواع سلاحهای هوشمند –  طراحی نرم افزارهای هوشمند کامپیوتری مانند انواع بازیها و … نیز در حیطه ی فعالیت های هوش مصنوعی است.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSlgIWk4kXZ8RwwvLD04nZvR77WuHmLzC4IFtOcsg7gGXpvrqpv

دانشجوی رشته هوش مصنوعی چه می آموزد؟

 • شبکه های عصبی {روش های جدید برای حل مسائل در هوش مصنوعی }
 • یادگیری ماشین {بررسی و یادگیری روش ، الگو به صورت خودکار}
 • پردازش تکاملی{در این شاخه برای یک مسئله چند جواب مختلف در نظر گرفته می شود}
 • رباتیک {در این شاخه علوم متفاوتی مانند مکانیک ،الکترونیک ،ساخت و … باهم ترکیب می شوند}
 • محاسبات نوین{انجام محاسبات ریاضی به صورت نمادین}
 • پردازش تصویر{بهسازی تصاویر }
 • منطق فازی
 • سیستم های خبره{طراحی و ساخت رباط های کاربردی }
 • بینایی ماشین{درک خودکار تصاویر توسط کامپیوتر}
 • پردازش گفتار{درک صدای انسان }
 • برنامه ریزی{ رسیدن به یک هدف خاص از طریق برنامه ریزی}

جالب است بدانید که این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در بسیاری از دانشگاه های ایران از جمله دانشگاه آزاد اسلامشهر تدریس می شود .

پاسخ دهید