ربات‌ها روزی جای گوشی‌های هوشمند را می‌گیرند

[ad_1]

“یک روز همه ما به جای گوشی‌های هوشمند از ربات‌ها کمک خواهیم گرفت. این ربات‌ها به شما در مسائل مختلف مشاوره می‌دهند، در خرید به شما کمک می‌کنند و حتی می‌توانند برای شما آنگونه که دوست دارید قهوه درست کنند.”

به گزارش ایسنا و به نقل از بیزنس اینسایدر، این پیش‌بینی برخی از ذهن‌های برتر در رباتیک و هوش مصنوعی است که در هفته گذشته در “پبل بیچ” کالیفرنیا، برای بحث درباره آینده هوش مصنوعی در کنفرانس “G-Summit” که توسط “GWC” برگزار شد، مورد بحث قرار گرفت.

گروهی از دانشمندان و محققان همه پیشرفت‌های اخیر در زمینه رباتیک را جشن گرفتند، حتی محدودیت‌های نمونه‌های امروزی را نیز اذعان کردند.

“استیو کارلین” افسر ارشد استراتژی “SoftBank” رباتیک آمریکا، که ربات 120 سانتیمتری به شکل انسان و به نام “فلفل” را ساخته است گفت: بسیاری از مردم می‌خواهند “C-3PO”، ربات هوشمند و قابل اعتماد و خوش برخورد فیلم جنگ ستارگان را داشته باشند اما اگر انتظار دارید امروز صاحب “C-3PO” باشید، ناامید خواهید شد.

“فلفل” یک ربات آشپز است که می‌تواند برخی کارهای بسیار جذاب مانند تشخیص چهره‌ مردم و خوشامدگویی به مشتریان را در پیتزا فروشی انجام دهد.

همچنین ربات‌های مکانیکی که توسط “بوستون دینامیکس” ساخته شده‌اند می‌توانند از پله‌ها بالا روند و در برف پیاده‌روی کنند. اما نباید انتظار داشت تا این ربات‌ها با شما به گفتگوی شبانه در مورد فلسفه زندگی بپردازند.

ربات‌های جعبه‌ای شکل که توسط “آمازون رباتیک” طراحی شده‌اند نیز می‌توانند طبقات مختلف انبار را بپیمایند و  به یافتن کالاها بپردازند. اما این همه کاری است که آنها می‌توانند انجام دهند.

پس چه چیزی باعث می‌شود پیشروان هوش مصنوعی و تحقیقات فناوری اطمینان داشته باشند که ما در نهایت “C-3PO” را در اختیار خواهیم گرفت؟

جواب این سوال در دستان شماست. یعنی گوشی‌های هوشمندی که در دستان شما قرار دارد.

یک گوشی هوشمند ترکیبی از فناوری‌های مختلف است که همه آنها جداگانه و با توجه به جدول زمانی خودشان تکامل یافته‌اند. در نهایت تمام فناوری‌ها به یک اندازه کافی به پیچیدگی و تکامل رسیدند و توانستند با هم ترکیب شوند.

این زمانی بود که گوشی هوشمند متولد شد.

یک ربات نیز متفاوت نیست، بلکه اساسا یک تجسم از فناوری‌های مختلف بسیار پیچیده از جمله تشخیص گفتار، محاسبات بصری و مهندسی مکانیک به همراه چیزهای دیگر است.

“دیمیتری گریشین” مدیرعامل شرکت “گریشین رباتیک” می‌گوید: هنگامی که هریک از این اجزا به بلوغ کافی برسند، می‌توانند موجب ایجاد یک ربات جهانی شبیه به “C-3PO” شوند.

وی اشاره نکرد که انسان در حال حاضر دقیقا در چه مرحله‌ای از دستیابی به چنین رباتی قرار دارد اما اگر به روند تکامل گوشی‌های هوشمند بنگریم، می‌توانیم زمان تقریبی ایجاد یک ربات همه کاره را تخمین بزنیم؛

–  اولین دوربین عکاسی تجاری در سال 1839 تولید شد.

–  اولین فرستنده رادیویی در سال 1887 ساخته شد.

–  اولین لوله رادیویی کادمیوم، پیشینه صفحات نمایش دیجیتال امروزی، در سال 1897 ساخته شد.

–  ایجاد اولین مدار یکپارچه به سال 1949 برمی‌گردد.

البته که بسیاری از اجزای دیگر برای ساخت گوشی هوشمند مورد نیاز بوده است، اما همانطور که می بینید، از زمان ظهور برخی از اولین فناوری‌های کلیدی مورد نیاز برای یک گوشی هوشمند، بیش از 100 سال طول کشیده تا به معرفی آیفون در سال 2007 برسیم.

اما آیا این بدان معنی است که ما هنوز 100 سال با ربات‌های علمی-تخیلی فاصله داریم؟ نه لزوما، چرا که توسعه تکنولوژی با سرعت چشمگیر، این روند را تسریع کرده است.

انتهای پیام

[ad_2]
لینک مطلب

پاسخ دهید